"Festiwal Pieroga" - wielki finał...


To już koniec naszych działań w Programie "Działaj Lokalnie"; Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, lokalnego ośrodka „Działaj Lokalnie” oraz Fundacji Nauka dla Środowiska z Koszalina. Dzięki ich wsparciu w naszej miejscowości odbyły się warsztaty i wielki „festiwal pieroga". Ale od początku...

Stowarzyszenie "OTWARTE DRZWI" w Białym Borze złożyło wniosek w ramach programu "Działaj Lokalnie" pn: "Pieróg, pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim" i otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 4940 zł na prowadzenie działań w ramach tego projektu. Odbyły się warsztaty z zakresu lepienia pierogów, tworzenia nowych farszów i przepisów. Końcowym efektem działań było wyłonienie specjału Przybrdowskiego, którym jak już wiecie są pierogi drożdżowe z kaszanką, jabłkiem i płuckami. Podczas trwania projektu dzieciaki ze świetlicy zaprojektowały pieroga giganta, przygotowały wstępny zarys pocztówki oraz broszury promocyjnej naszego Sołectwa.

Dnia 6 grudnia miał odbyć się końcowy etap działań, niestety w całych przygotowaniach przeszkodził nam Orkan Ksawery, który pozbawił nas wody i prądu, a na domiar tego drogi - zawieje śnieżne połączone z silnym wiatrem nie pozwoliły na dotarcie do nas wszystkich zaproszonych gości. Podjęliśmy szybkie działania w celu wyznaczenia nowego terminu oraz ponownym zaproszeniu gości na końcowy etap działań.

Relacja:
11 grudnia 2013 godz. 15.00 - już czujemy jak wielkie emocje nami targają, wzrasta ciśnienie i nie potrafimy wypowiedzieć sensownie żadnego zdania, to znaczy że za około 30 min wszystko się zacznie :)
i zaczęło się wszyscy goście przybyli, czuć w powietrzu wielkie zdenerwowanie drużyn, my sami jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że wszyscy dopisali i są. Spoglądamy na to co dzieje się na sali, widać skupione zespoły, coś szemrają między sobą, ustalają ostatnie szczegóły, taktykę, a może coś innego. Trudno wyczytać z ich twarzy...

Przywitanie, krótkie podsumowanie działań, kilka zdań jeszcze o pierogach, spoglądamy na zegarek, drużyny na start 16.05 - zaczęło się.

Trzy stanowiska, trzy osoby w zespole, 60 minut i farsz który ma zachwycić jurorów.

Komisja w składzie:
"Magda Gessler"- Aleksandra Pawłowska - przewodnicząca
Anna Winnicka - dziennikarz Radia Koszalin
Arkadiusz Borysiewicz - Członek Zarządu Fundacji Nauka dla Środowiska - Koszalin
nie miała łatwego zadania i jak się później okazało trudno było im wybrać te najlepsze, gdyż zespoły w składzie:

Gmina Biały Bór reprezentowana przez:
Pawła Stanisława Mikołajewskiego
Jolantę Wójtowicz
Martę Kleinszmid

Starostwo Szczecinek reprezentowany przez:
Barbarę Grad
Edytę Wielebę
Ryszarda Jasonisa

Sołectwo Przybrda reprezentowane przez:
Annę Łajkosz
Marię Porucką
Halinę Chomiszczak

bardzo dobrze przygotowały się do wyznaczonego im zadania. Pierogi z farszem ziemniaczano - kapuścianym musiały być tak przygotowane żeby delikatne podniebienia i wyostrzone kubki smakowe jurorów po prostu oszalały. Nie da się opisać jak wzrastały emocje w poszczególnych grupach, ale powiemy jedno było widać wielkie skupienie, współpracę i zaangażowanie, szczególnie że nie było tak łatwo jak się wydaje. Nad całym przebiegiem prac czuwała znana restauratorka "Magda Gessler", która nie ułatwiała zawodnikom pracy: krzyczała, tłumaczyła , krytykowała wręcz było jej wszędzie pełno, drużyny pracowały więc pod wielką presją i jej czujnym okiem :)

Minęło 40 minut , pierwszy talerz pięknie wystrojony podała drużyna z Białego Boru, po minach jurorów nic nie było można wyczytać, następnie drużyna z Przybrdy i Szczecinek. Komisja po spróbowaniu wszystkich pierożków zaczęła obrady końcowe, które wyłoniły zwycięzcę.


Pierwsze miejsce w Festiwalu Pierogowym "Pieróg Pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim" zdobyła drużyna z Białego Boru, drugie Szczecinek, trzecie Przybrda . Każda drużyna otrzymała pamiątkowy puchar, dyplom oraz wałek do ciasta.

GRATULUJEMY :)

Tak naprawdę to wszyscy są zwycięzcami tego festiwalu, była to zabawa, a przy okazji zakończenie działań w projekcie. Cieszymy się, że wszystko dopisało, a atmosfera spotkania była radosna i pełna uśmiechu. Cieszy fakt, że wszyscy byli zadowoleni, razem zasiedli do stołu i mogli degustować pierogi, które zostały przygotowane przez organizatorów.

Gratulując jeszcze raz wszystkim, dziękując za spotkanie i przybycie, za stworzenie miłej atmosfery oraz udział w końcowych działaniach wszystkich drużyn oraz gości musimy jako organizatorzy szczególnie podziękować osobom bez których nie dalibyśmy rady :)

Składamy serdecznie podziękowania :
Magdalenie Rajnert
Agnieszce Siewierze
Bożenie Sadlak
Marii Poruckiej
Annie Łajkosz
Danucie Lech
Honoracie Szewczyk
Piotrowi Maciupie

za wsparcie naszych działań oraz pomoc przy realizacji projektu. A także:
Fundacji "Nauka dla Środowiska" Arkowi Borysiewiczowi, Marcie Czerwińskiej, Annie Winnickiej z Radia Koszalin, Rajmundowi Wełnic z "Głosu Koszalińskiego", Krzysztofowi i Marcinowi Kalisiak z Obserwatora Szczecineckiego za objęcie patronatem działań oraz promocję projektu.

Dziękujemy władzom Gminy Biały Bór w osobie Burmistrza Pawła Mikołajewskiego za wsparcie nie tylko finansowe, ale takie ludzkie, zwyczajne, małe lub większe dla Nas organizatorów - lokalnych liderów.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie i dobre słowo.

Zatem uważamy projekt "Pieróg, pierogi, pierożki specjałem Przybrdowskim" za zamknięty i udany !!!!

Koordynatorzy Danuta Zubal ,Przemysław Kuchenbeker.Więcej zdjęć w galerii